Montaż hali magazynowej – poradnik inwestora
Dlaczego ludzie coraz częściej decydują się na hale magazynowe? Składa się na to kilka czynników. Są to konstrukcje funkcjonalne i bezpieczne. Poza tym charakteryzują się uniwersalnością. Inną zaletą jest natomiast relatywnie szybki montaż. Jak to wszystko wygląda od tak zwanej kuchni?
O czym pamiętać montując halę magazynową?
Osoby, które wykonują montaż hali magazynowej otrzymują gotowy projekt, który uzyskał pozwolenie na budowę. Istotne jest to, aby prace były wykonywane w oparciu o dostarczone dokumenty. Trzeba stosować się do projektu i używać stosowne materiały. Najczęściej hale magazynowe są montowane przez profesjonalne firmy, które zatrudniają fachowców posiadających niezbędną wiedzę i doświadczenie. Nad wszystkim czuwa zaś specjalnie oddelegowany do tego kierownik.
To jednak nie wszystko. Trzeba również pamiętać o tym, aby wykonywać prace przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Należy przestrzegać przepisów bhp dotyczących dopuszczalnej prędkości wiatru czy opadów śniegu. Wykonywanie zadań przy niekorzystnej aurze jest po prostu niebezpieczne. Fachowcy posiadają też stosowne urządzenia, które ułatwiają im realizowanie konkretnych czynności. Mowa tutaj między innymi o drabinach (szczególnie pomocne przy małych konstrukcjach), wózkach widłowych, dźwigach czy podnośnikach. Jeśli chodzi o duże konstrukcje, to przydają się również ładowarki teleskopowe.
Jak wygląda montaż hali magazynowej?
Najważniejszym elementem układu nośnego hali jest szkielet składający się z ram, które są połączone płatwiami. Na początek fachowcy montują szkielet (rozpoczynając wykonanie tego zadania od pola ze stężeniami). Następnie jest wykonywane montowanie, zakotwienie, a także stosowne zabezpieczenie ramy środkowej i ram bocznych. Ważne jest to, aby odpowiednio połączyć je płatwiami. Dopiero potem następuje montaż stężenia dachowego oraz ściennego. Nie można zapomnieć również o kontrolowaniu naprężenia w stężeniach oraz przymocowaniu kotew do gruntu. Ostatnim aspektem jest precyzyjne nałożenie plandeki. Trzeba jeszcze wszystko dokładnie sprawdzić, aby na przykład nigdzie nie było źle dopasowanych elementów. Jeśli wszystko będzie w porządku, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddać halę magazynową do użytkowania.
