Opublikowany: pon., maj 28th, 2018

Optymalnie zaprojektowane hale produkcyjne

Podziel się
Tagi

Nie da się ukryć, że optymalne zaprojektowanie hali produkcyjnej jest bardzo ważnym elementem, który stanowi solidny fundament przed rozpoczęciem prac budowlanych. Co jest istotne w aspekcie wykonania tej czynności? Jakie cechy powinna mieć profesjonalna hala produkcyjna? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie po przeczytaniu dzisiejszego wpisu.

Odpowiednie wykorzystanie przestrzeni

Dobry projekt musi zakładać optymalne wykorzystanie przestrzeni. Fachowcy, którzy zajmują się wykonaniem tego zadania biorą pod uwagę możliwości konkretnej lokalizacji, profil działalności i analizę danych procesów produkcyjnych. Dzięki temu poszczególne strefy są rozmieszczone prawidłowo i logicznie. Jak to wygląda w praktyce? Na przykład strefa odbioru i załadunku towarów jest zlokalizowana tam, gdzie istnieje najlepszy dostęp pod względem komunikacyjnym. Poza tym powiązane działy są umieszczone obok siebie itd. To powoduje, że prace mogą być wykonywane szybko, sprawnie, a także bezpiecznie. Optymalne zaprojektowanie hali produkcyjnej zakłada też to, aby zapewnić wszystkim osobom pełną swobodę w trakcie realizowania czynności czy poruszania się po konkretnym budynku.

O czym trzeba pamiętać projektując hale produkcyjne?

Fachowcy, którzy wykonują optymalnie zaprojektowane hale produkcyjne analizują nie tylko obecną sytuację. Dostawiają też pole manewru na wypadek inwestycji w przyszłości czy zastosowania bardziej nowoczesnego sprzętu. Dzięki temu ewentualne udoskonalenia nie będą aż tak bardzo kosztowne.

Oczywiście, projekt hali musi być zgodny z obowiązującymi przepisami i normami budowlanymi. Należy zatem określić stosowne obciążenia ogniowe i zainstalować właściwe systemy przeciwpożarowe. Nie można zapomnieć o optymalnym systemie wentylacyjnym, który będzie dostosowany do danego profilu działalności. Projekt powinien zakładać rzecz jasna użycie materiałów wysokiej jakości, które będą gwarantować trwałość i solidność budynków. Istotne jest również to, aby zatroszczyć się o odpowiednie umiejscowienie zaplecza socjalno-sanitarnego. Powinno ono być nie tylko dostosowane do ilości pracowników. Ważne jest też, aby zagwarantować każdemu swobodny dostęp do takiej lokalizacji.

Warto podkreślić, że optymalnie zaprojektowane hale produkcyjne są nie tylko funkcjonalne czy bezpieczne. Obecnie fachowcy – jak i Klienci – przykładają też dużą uwagę do estetyki. Stosuje się zatem nowoczesne rozwiązania w tym aspekcie, co także stanowi wizytówkę konkretnego przedsiębiorstwa. Jest to zaś konieczna cecha w przypadku budynków socjalno-administracyjnych.

O autorze

-

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć poniższych znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>